iyi gun dost

Nerede benim iyi gün dostlarım?

İyi gün dostu mu? Kötü gün dostu mu?

“İyi gün dostu bulmak kolay, önemli olan kötü günlerinde yanında olan insanlar bulmak” diye öğretildi genelde.

Biz de hep buna önem verdik.

Arkadaşlarımızı, dost mertebesine yükseltmeden kendi kendimize önce, “Beni kötü günümde yüz üstü bıraktı mı?” sorusunu sorduk. Bu sebeple, cevabını “Hayır” aldığımız her kişiyi de gönlümüzde ayrı bir köşeye oturttuk.

Dünya mı değişti yoksa bu bilgi baştan sona mı yanlıştı bilinmez ama günümüz koşullarında artık iyi gün dostu da bulamaz olduk.

Hatırlayın bakalım, işinizde terfi aldığınızda, yeni bir ev ya da araba aldığınızda, hayatınızdaki başarılarınıza, sahip olduklarınıza, kazandıklarınıza kaş kişi sevindi?

İyi durumda olmadığınız anlarda, sizin bu halinize içten içe sevinen pek çok arkadaşınızın varlığını eminim zaman zaman siz de hissetmişsinizdir.

 

kotu gun dost

Sadece kötü günlerinizde sizi teselli ederken bulduğunuz, mutlu günlerde ise çok yoğun olduğunu duyduğunuz sözde dostlarınız sizin de var değil mi?

Zaten hayatınızda, başarılarınızı gönülden ve içten kutlayan, mutluluğunuzu paylaşan kaç kişi kaldı ki?

Etrafınızda, mutluluğunuzu da mutsuzluğunuz gibi sırtlanan sahi var mı ki?

Zaman, iyi gün dostlarının kötü gün dostlarından daha değerli olduğunu öğretti bize ne yazık ki.

 

arkadaşlık

Paulo Coelho’nun ‘Zahir’ adlı kitabında;

‘İyi şeyler olduğunda bizimle birlikte olanlar gerçek dostlarımız. Bizimle birlikte seviniyor ve kazandığımız zaferlerle mutlu oluyorlar. Yanlış dostlar sadece zor zamanlarda üzgün, destekleyici yüzleriyle ortaya çıkıyorlar, aslında bizim acılarımız onların mutsuz yaşamlarında bir anlamda teselli görevi görüyor.’

şeklinde yer alan bu paragraf, görünen o ki, böyle düşünenlerin hislerine tercüman olmuş bir bakıma.

Onları da desteklemiş aynı zamanda.

Karşınızdaki insanın egosu, siz anlattıkça artıyorsa, bunu da kurduğu her teselli cümlesinin ardında gizliyorsa, bu durumda kötü günlerde, kendinden daha aciz ve kötü durumdaki insanları dinleyerek onlara öğütler veren insanlar bulmak daha kolay oluyor aslında.

Tanıdıklar, dostlar, arkadaşlar, akrabalar, ahbaplar ikiye ayrılır zannımca.

Acı-tatlı her anınızda, varlıklarını bir şekilde size hissettirerek sizin yanınızda olanlar,

Bir de es kaza bir yerde gördüğünüzde,

“Bir ara görüşelim”,

“Arayı açmayalım”,

“Vallahi, ne iyi oldu! Özlemiştim ben de”

diyerek, bir sonraki rastlantıya kadar bir daha asla göremeyecek olup , e sizin de zamanla bunu fazlasıyla idrak ederek gönlünüzün en uzak köşesinde öylece kalanlar…

arkadas-1

Elbette ikincilerle oluşan bu açık ara, kalplerde, seslenişlerde, serzenişlerde de bir zaman sonra oluşturacak kocaman bir mesafe.

Zaman ayırmaktır, önemsemektir aslında bütün mesele.

Aklına estiğinde hiç çekinmeden arayabilmek, bir yerlere gidebilmek, gerçekten önemsemek, önemsenmek en çok da değer görmek belki de.

Sözün özü, iyi gün dostu ya da kötü gün dostu olarak nitelendirmediğimiz samimi, içten, komplekssiz, iyi niyetli arkadaşlara ihtiyacımız var bizim.

Hem de her daim.

Peki ya siz? Siz, iyi günde, kötü günde, hastalıkta, sağlıkta can yoldaşı oldunuz mu sevdiklerinizin?

 

Nerede benim iyi gün dostlarım?” üzerine 4 yorum

  1. Kişinin dürüst ve samimisi makbul. Hem kendine hemde çevresine içten ve doğal olması şart. İkiyüzlü ,samimiyetsiz insanlardan iyi günde de kötü günde de dost ve arkadaş olmaz kanımca.

  2. Ah ,bilge hanım iyi gün kötü gün dostu kaldi mi ki, bence etrafimizda dost yok,insanlar menfaatçi olmuşlar sizden bir çıkarı varsa seni arayıp buluyor bir şekilde diğer zamanlarda aramıyor bile.ben tanıdım insanlari akrabalar kıskanç hasetlik yapıyorlar ,inan bana düşmanın varmi deseler abim derim,ablam derim,kayin biraderleri
    min hanımları derim,yani en yakınlarım,insan eşine bile güvenemiyor gencken,ancak bizim gibi altmisina merdiven dayamışlar artik birbirine tam bağlanıyor. Yazin çok guzel olmuş beğendim eline yüreğine sağlık…..

    1. GüZel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim.. Maalesef çağımızın hastalığı kıskançlık, fırsatçılık, bencillik.. Ama hala güzel insanlar var.. Ben de en çok buna inanmak istiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.