hayır diyemeyenler

Hayır Diyemeyenler ..

    Çoğu kez karşımızdakine  “Hayır” diyemeyiz. Karşımızdaki insan; sırf bizi sevsin, aman bize kırılmasın diye isteklerimizden çoğunlukla feragat ederiz. İçimizde kötülük yoktur, üzmek istemeyiz kimseyi aslında ama bütün bunlara rağmen yine de karşımızdakini memnun edemeyiz.
   Maalesef irademiz zayıfsa, bizim kim olduğumuza başkaları karar verir. Nasıl düşüneceğimize, neyi yapıp neyi yapmayacağımıza  gibi. Bütün bu itaatkar davranışlarımız bizi o kadar bunaltır ki, bazen patlama noktasına gelip “ Sırf senin yüzünden…” li başlayan cümleler kurarız.. Sonra onlar için ne kadar fedakar olduğumuzu, nelerden vazgeçtiğimizi söyleyip dururuz. Genelde ,böyle durumlarda karşımızdakinin cevabı “yapmasaydın o zaman” olur ki; bu aşamadan sonra sinirimiz tavan yapmıştır artık.
  Öğrencilik zamanımda eğitmenimiz tahtaya “Fedakar” kelimesini; feda+kar şeklinde yazmıştı. Sonra da neyi feda ediyorsanız karşısında bir o kadar da karlı çıkmalısınız demişti.Unutmadım bu sözü. Kendimizden çok fazla ödün vermemek gerekiyor demekki..
  Bizim yerimize verilen kararlar, yaşamlarımızın heba olmasına, insanın” ben kimim? “ diyecek kadar kendinden uzaklaşmasına sebep olur bazen. Hayır diyememek; kendin olmamaktır. Seçim yapamamaktır.”Hayır” demeyerek karşıdaki insanın bizi iyi bir insan olarak görmesini isteriz ama söylediğimiz her “Hayır” bizden bir parçanın eksilmesine,kendimize olan saygımızı yitirmemize neden olur.Göremeyiz..
   Hayır diyememenin en büyük nedeni sevilmeme, onaylanmama korkusuymuş. Bunu engellemenin tek yolu da, önce kendinle barışık olmak,kendini sevmekmiş..
    Eskiden bir arkadaşım herkese, her şeye “Evet” dediği için kim olduğunu artık bilmediğini söylüyordu. O kadar mutsuzdu ki, artık hiçbir konuda fikrinin olmadığından bahsetti. Onu biraz daha rahatlatmak amacıyla çay mı içelim? kahve mi? diye sorduğumda kahve demişti. Demek ki bir fikrin varmış dedim..Gülümsedi.İhtiyacı olan tek şeyin, aslında kendi gücünün farkına varması olduğunu zamanla anladığını gördüm. Artık ne zaman görsek birbirimizi Çay mı? Kahve mi? der olduk.
    Hayır diyerek uyumlu, yardımsever ya da iyi biri olamıyoruz ne yazık ki.. Reddettiğimiz şeyin karşımızdaki kişi değil de, onun bizden istediği şey olduğunu unutmamakta fayda var galiba.

Hayır Diyemeyenler ..” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.