mutluluk

Mutluluk ne demek?

Ruhum sıcacık..

Mutluluk, şimdilerde insanların sahip olmak istedikleri şeylerin en başında yer alıyor. Modern çağın insanının ilk görevi, mutlu olmak olarak kodlanmış sanki..

İnsanlar, rutine dönmüş hayatlarında,  evle iş arasında mekik dokurlarken, kendi kendilerine hep aynı soruyu soruyorlar.

Nasıl mutlu olabilirim?

Herhalde, herkes bu soruyu, çok sık sorduğu için bu konuya ilişkin gazete ve dergilerde de “Mutluluğun Sırları” başlıklı  pek çok yazı var.

Hatta çoğu da maddeleştirilmiş bir halde. Bu maddeler, sırasıyla uygulandığında da, mutlu bir insan olunacağının garantisi veriliyor bir de.

Ama yine de mutlu olunamıyor. Aslına bakarsanız, günümüz koşullarında mutlu olmak gerçekten de zor. Geçim sıkıntısı, ailevi sorunlar, sağlık sorunları, ülke sorunları, gelecek kaygısı, geçmişin tasası gibi olumsuzlukların hepsi birleşip, ister istemez bizi kara kara düşündürüyor.

 

mutlu olmak

Mutlu olamadığımız takdirde, bu hayatın da yaşanmaya değer olmadığını düşündüğümüz için, daha da çok korkuyoruz mutsuz olmaktan. Bu yüzden de, bir telaş mutluluğun peşinden koşuyoruz.

Bu koşturmaca içinde, kimi zaman mutluluğu ev, iş, araba gibi nesnelerde arıyoruz. Sanıyoruz ki onlar bizim tam istediğimiz, tam hayal ettiğimiz gibi olursa, biz de mutlu olacağız. Ama olamıyoruz işte. Çünkü, sahip olunca alışıyoruz varlıklarına. Öyle olunca, hevesimiz de gidiyor, isteğimiz de.

Sonrasında, yeniden mutlu olabilmek için daha başka şeylere sahip olma düşüncesi, tekrar yokluyor bizi. Şu anda imkansız görünen o şeye kavuşunca, bu sefer kesin mutlu olacağımıza inandırıyoruz kendimizi. Ama yanılıyoruz yine.

Peki o zaman mutluluk nerede?

Mutluluk çoğu insan için, uzaklarda bir yerde. Hatta bilinmezde..

Biz onu uzaklarda aradıkça, mutsuzluk da bir o kadar yakın oluyor bize. Hemen dibimizde bitiveriyor bir de.

Oysa, mutluluk insanın içinde. İçindeki huzurda.

 

mutlu olmak

Bir süre evinizden uzak kalıp da, tekrar evinize döndüğünüzde, nasıl “Evim evim güzel evim” deyip mutlu olabiliyorsanız, aynen öyle işte..

Mutluluk, size ait olan her şeyde. İçinizde.

Başarılarınız, gücünüz ya da paranız ne kadar çok olursa olsun, eğer içinizde huzursuzluk kol geziyorsa, ne yapsanız da mutlu olamazsınız..

Para, güzellik ya da başarı da tek başına mutlu edemiyor insanı. Şayet, bunları paylaşabileceği biri yoksa yanında..

Belki de bu yüzden insan, içindeki huzursuzluğu susturmak için mutluluğu dış dünyada aramaya başlıyor.

Hatta bazen, olmadık yerlerde, olmadık şeylerde, olmadık insanlarda aradığını bulmaya çalışıyor. Mutlu olduğunu sadece sanıyor.

Kendini kötü hissettikçe de, içindeki boşluk daha da büyüyor.

Yeri de ne yazık ki, hiçbir şeyle doldurulamıyor.

 

mutlu olmak

Öyle ya, belki en güzel restoranda yemek yersiniz, ama ince belli bardakla çay içen o adam kadar mutlu olamazsınız. Ne yapsanız, ruhunuzdaki açlığı susturamazsınız.

Belki pek çok şeyi yapmaya muktedir, güçlü, başarılı bir insansınızdır ama tek başınıza kaldığınızda, içinizdeki o boşluğa bakarak aslında ne kadar da zayıf biri olduğunuzu kendinizden saklayamazsınız.

Oğlum işe girerse, kızım üniversiteyi kazanırsa, eşim işinde yükselirse gibi geleceğe ipotekli mutluluklar vardır bir de.

Hiç düşündünüz mü, bu –se’li -sa’lı istek kiplerinizden hangileri gerçekten şu ana ve de size ait mutluluklar, istekler, temenniler, beklentiler?

Araştırmalarda, mutlu olmanın sırrının, geçmişle ya da gelecekle ilgilenmekten çok, şu ana odaklanmak olduğu sonucuna varılmış. Bir bakıma “Carpe Diem” felsefesi. Yani, anın tadını çıkarmak ve ondan keyif almak.

 

mutluluk

Geçtiğimiz haftalarda Duru’yla birlikte, dayısını ziyarete gitmiştik. Uyumak üzereyken, odanın soğuk olduğunu düşünüp de üşüdün mü? diye soru sormuştum.

“Üşüyebilirim, ama ruhum sıcacık” dedi.

“Anı yaşamak”, tam da böyle bir şey olsa gerek.

Bir bakıma, ruhunu sıcacık yapan yerlerde, yine ruhunu sıcacık yapan insanlarla birlikte olmak.

İnsanın, sevdikleriyle birlikte geçirdiği o zaman diliminde, kendini iyi hissetmek.

Kısacası mutluluk, sıcacık bir ruha sahip olmakmış demek.

Mutluluk ne demek?” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.