yas

YAS

Dün yaşadıklarımız yine çok üzücü. Vurulduk yine içimizden, can evimizden.. “Bu son olsun” , “Bitsin artık yeter” dedikçe kabus gibi çöküyor üzerimize terör gerçeği. Her defasında daha beter senaryolar yaşıyoruz. Nasıl bir vicdansızlık, nasıl bir kin anlamış değilim. 
 Bir insan aynı topraklar altında, aynı amaç ve çıkar uğruna yaşar da neyi paylaşamaz anlayamıyorum. Vatan demek, aynı amaç için, aynı bayrak için yaşamak değilse nedir peki? Biz bu ülkeyi canımızla kurmadık mı? Kanımızla, bayrağımızı renklendirmedik mi? Bütün bunları hep birlikte yapmadık mı? O halde bu can kayıpları niye
  Bir insan yahut bir zihniyet, her gün üzerinde uyandığı, evladını yetiştirdiği, ekmeğini yediği, yaşadığı vatanına bunu nasıl yapabilir ki?
   Her defasında telefonlara sarılıp birbirimizi yoklamaktan yorulduk. Sesimizi duyamamaktan korkar olduk. Her an bomba patlayabilir düşüncesiyle uzak duruyoruz kalabalıklardan. Ufacık bir hareketiyle işkillendiğimiz herkesten şüphelenir olduk. En kötüsü de birbirimizden korkar olduk. Sahi, biz hangi ara canımızı bu kadar yakacak kadar düşman olduk birbirimize? Ve de niye?
  Bu vatan bizim evimiz, geçmişimiz, geleceğimiz, her şeyimiz. Başka gidecek yerimiz yok ki bizim.Tıpkı birbirimizden başka kimsemiz olmadığı gerçeği gibi. Biz birlikte vatanız, birlikte olursak çoğalırız. Birlikte varız. Peki bu kin , bu nefret niye? Bu masum insanların günahı ne?
  Ama korkmuyorum,çünkü biliyorum ki en son nefes, en son can kalana kadar bu vatan bizim. Bayrağımız her daim gözbebeğimiz ve yıldızımız bizim.
  Uğruna canımızı verdiğimiz bayrağım,vatanım; sen de çatma o hilal kaşlarını. Bakma bize dargın, kızgın. Seni gökyüzünde özgürce dalgalanırken indirmelerine izin vereceğimizi mi sandın? Atalarımızı, bu vatan uğruna can veren şehitlerimizi unuttuğumuzu mu sandın? Bu cennet vatanı her ne pahasına olursa olsun koruyamayacağımızı mı sandın? Bir karış toprağını bile vermeyeceğimizi bildiğin halde bizden şüphe mi eder oldun?
            Etme!
   Toprakları vatan eden, onlar için savaşanların varlığıdır,kanıdır,canıdır.
             Biz küllerimizden doğarız, bu karanlığı illaki boğarız. Allah bizi vatansız bırakmasın, bunları yapanlara biraz  merhamet, biraz insaf, biraz vefa ihsan eylesin.
   Üzgünüm vatanım.. Bugün yastayız. Kahrımızdan yastayız.

YAS” üzerine 3 yorum

 1. Doğrusu beklemiyordum.
  Oysa, şimdiye kadar okuduğum yazılarından, farklı ve özgün izlenimler edindim.Ele aldığın konuları, sıradanlığa düşmeden, derin anlamlar içeren
  bir anlayışla ifade etmen hoşuma gidiyor.
  Yazmak bir süreç olduğuna göre, beni heyecanlandıran,farklı duygu
  ve düşüncelere yönelten yazılarını sabırsızlıkla beklemekteyim.
  Kolay gelsin sevgili kızım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.